Adana Cuma Namazı Vakitleri

Sitemizi takip edenlerin düzenli bilgilere pratik bir şekilde ulaşabilmesi ve okuyabilmesi gayesiyle detaylı araştırmalar gerçekleştirdik.21 10 2014 tarihli Adana Cuma Namazı Vakitleri yazımızı okurken önemi vurgulanan ipuçlarını okumayı unutmayın. Daha sonra ihtiyaç duyduğunuzda kolayca makalelerimize girebilmek isterseniz bu siteyi tarayıcınızın favorilerine eklemenizi tavsiye ederiz.

Namaz Çeşitleri

Adana Cuma Namazı Vakitleri-gorsel-49

Cenaze Namazı: Cenaze namazı dört tekbir ve kıyâmla edâ edilir. Bu namazda secde ve rükû yoktur. İmam, ölünün göğsü hizasında durur. Cemâat da arkasında saf tutar. Cemâata ölünün erkek veya kadın olduğu duyurulur, ona göre niyet edilir. Yâni “Allâh için namaza, meyyit için duâya, er kişi (veya hâtun kişi) niyetine uydum hâzır olan imâma” diye kalben niyet edip imamın arkasından tekbir alınır. İlk tekbiri alırken eller kulak hizâsına kadar kaldırılıp göbek altında bağlanır, Sübhâneke, “ve celle senâüke” ile okunur.

Dini Terimler

Haram: Bir şeyin yapılması, kullanılması ve yenilip içilmesinin İslam dininde kesin bir delille yasaklanmış olmasıdır.

Kıraat: Kur`an`ı Kerimden bir miktar okumak demektir.

Sünnet: Peygamber (s.a.v.) Efendimizin Farz olmayarak yaptığı işledir. ikiye ayrılır.

Namazın Bazı Vacibleri

Farz namazlarının ilk iki rek`atında, vitir ve nafile namazların her rek`atında Fatihadan sonra sûre veya ayet okumak.

Bayram namazlarında alınan ilâve tekbirler.

Namazı Bozan Bazı Haller

Namazda konuşmak.

Teyemmüm eden kimsenin namazda suyu görmesi, mesh müddetinin namazda bitmesi.

Namazla İlgili Bazı Ayetler

Adana Cuma Namazı Vakitleri-00

Eğer bir korku hâlindeyseniz, yaya veya binekli olarak giderken kılın, (korkudan) emin olduğunuz zaman da böyle bilmediğiniz şeyleri size öğrettiği şekilde Allah`ı zikredin (namazlarınızı yine her zamanki gibi huşû ile kılın).

Namaza çağırdığınız zaman, onu alay ve eğlence konusu yaparlar. Bu onların, akıllarını kullanmayan bir toplum olmalarından dolayıdır.

Ailesine ve çevresine namaz kılmayı ve zekat vermeyi emrederdi ve Rabbinin katında hoşnutluğa ermişti.

Onlar, namazı kılarlar, zekatı verirler, âhirete de kesin olarak inanırlar.

Namazlarla ilgili Hadisler

ibadet-30

“(Takva sahipleri) Sabreden, doğru olan, gönülden kulluk eden, hayra infak eden ve seher vakitlerinde bağışlanma dileyenlerdir.”

“Şüphesiz, gece kalkışı daha tesirli ve o zaman okumak daha elverişlidir.”

Resulullah (s.a.a) Ali’ye (a.s) şöyle buyurmuştur: Mümin üç şeyle sevinir: Kardeşleriyle görüşmekten, oruç olduğunda iftar etmekten ve gece sonunda kıldığı teheccüt namazından”

İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Ben Kur’an okuyan, gece yarıları uykudan kalkan ama sabah olup namaza kalkıncaya kadar (gece namazı için) kalkmayan kimseden nefret ederim.”

İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Gece namazını kılın. Şüphesiz gece namazı peygamberinizin sünnetidir. Sizden önceki salihlerin adetidir. Ve bedenlerinizden dert ve hastalığı uzaklaştırıcıdır.”

“Mü`minin nuru ve beyazlığı, abdest suyunun ulaştığı yere kadar varır.”

“Bir kimse bu şekilde abdest alırsa geçmiş günahları bağışlanır. Onun namazı ve mescide kadar yürümesi de fazladan kazanç sayılır.”

“Müslüman -veya mü`min- bir kul abdest alır ve yüzünü yıkarsa, gözleri ile bakarak işlediği her günah abdest suyu -veya suyun son damlası- ile yüzünden çıkar. İki elini yıkadığında, elleriyle tutarak işlediği her günah abdest suyu -veya suyun son damlası- ile ellerinden çıkar. Ayaklarını yıkadığı zaman, ayaklarıyla yürüyerek işlediği her günah abdest suyu -veya suyun son damlası- ile ayaklarından çıkar. Neticede o mü`min kul günahlardan temizlenmiş olur.”

“İşte onlar da abdestten dolayı yüzleri nurlu, el ve ayakları parlak olarak gelecekler. Ben havzın başına onlardan önce varacağım”

“Sizden biriniz güzelce abdest alır -onu tastamam yapar- sonra da: Eşhedü en lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh. Ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve resûlüh, derse, o kimseye cennetin sekiz kapısı açılır. O da dilediği kapıdan girer.”

“Kim ezanı işittiği zaman: Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın rabbi Allahım! Muhammed`e vesîleyi ve fazîleti ver. Onu, kendisine vaadettiğin makâm-ı mahmûda ulaştır, diye dua ederse, kıyamet gününde o kimseye şefâatim vâcip olur.”

“Güneş doğmadan ve batmadan önce namaz kılan bir kimse cehenneme girmeyecektir.”

“Bir kimse cuma günü boy abdesti alarak elinden geldiğince temizlenir, saçını sakalını yağlayıp tarar veya evindeki güzel kokudan süründükten sonra câmiye gider, fakat orada yan yana oturan iki kimsenin arasını açmaz, sonra Allah Teâlâ`nın kendisine takdir ettiği kadar namaz kılar, daha sonra sesini çıkarmadan imamı dinlerse, o cumadan öteki cumaya kadar olan günahları bağışlanır.”

Adana Cuma Namazı Vakitleri yazımızı okuyanlar aşağıdaki namaz/ezan vakitlerine de baktı. Siz de bakmak istemez misiniz?