Kocaeli Tesbih Namazı Saatleri

Değerli okuyucularımızın konulara en kısa yoldan ulaşabilmesi ve anlayabilmesi için detaylı çalışmalar oluşturduk.24 10 2014 tarihli Kocaeli Tesbih Namazı Saatleri makalemizi incelerken paylaşılan tavsiyeleri gözden geçirmeyi pas geçmeyin. Tekrar aradığınızda pratik olarak sitemize girebilmek için sitemizi favori listenize ekleyebilirsiniz.

Namaz Çeşitleri

Kocaeli Tesbih Namazı Saatleri-gorsel-43

Yatsı Namazı: Yatsı namazının ilk dört rekat sünneti, tamamen ikindi namazının dört rekat sünneti gibi kılınır. Dört rekat farzı da, tamamen öğle ve ikindi namazlarının farzları gibi kılınır. İki rekat son sünnetine gelince, bu da tamamen sabah ve akşam namazlarının iki rekat sünnetleri gibi kılınır. Yalnız niyetler değişir, yatsı namazının farzına ve sünnetine niyet edilir. Yatsı namazının son sünneti de, dört rekat olarak kılınabilir. Bu halde tamamen ilk dört rekat gibi kılınır. Bununla beraber iki rekatta bir selam vermek sureti ile de kılınabilir. Bu takdirde her iki rekatın ka`desinde “Tahiyyat ile Salavatlar” ve “Rabbena atina” duası okunur. Geceleyin kılınan nafile namazlarda daha faziletli olan, böyle iki rekatta bir selam vermektir.

Dini Terimler

Celse: İki secde arasında bir defa “sübhane rabbiyel azim”diyecek kadar oturmaktır.

Kaveme: Rukû halinden doğrulup ta bir defa “Sübhana rabbiyel azim” diyecek kadar ayakta durmaktır.

Tekbir: “Allahu Ekber” demektir.

Namazın Bazı Vacibleri

Farz namazlarının ilk iki rek`atında, vitir ve nafile namazların her rek`atında Fatihadan sonra sûre veya ayet okumak.

Namazda, farz veya vacip olan şeylerden birinin geciktirilerek yapılması yahut vaciplerden birinin unutularak terkedilmesi halinde sehiv secdesi yapmak gerekir. Vacib, bile bile yapılmazsa namazın yeniden kılınması lâzımdır.

Namazı Bozan Bazı Haller

Dünyaya âit bir şeyden veya bir ağrıdan dolayı ağlamak “ah” demek. (Allah korkusundan dolayı ağlamak namazı bozmaz.)

Kur`an`ı, manası bozulacak şekilde yanlış okumak.

Namazla İlgili Bazı Ayetler

Kocaeli Tesbih Namazı Saatleri-67

Hani bir vakitler İsrailoğulları`ndan şöylece mîsak (kesin bir söz) almıştık: Allah`dan başkasına tapmayacaksınız, ana-babaya iyilik, yakınlığı olanlara, öksüzlere, çaresizlere de iyilik yapacaksınız, insanlara güzellikle söz söyleyecek, namazı kılacak, zekatı vereceksiniz. Sonra çok azınız müstesna olmak üzere sözünüzden döndünüz, hâlâ da dönüyorsunuz.

Kitaba sarılanlara ve namazı kılmaya devam edenlere gelince, biz o iyilerin ecrini hiçbir zaman yitirmeyiz.

Ki Allah anıldığı vakit onların kalpleri titrer. Onlar başlarına gelene sabreden, namaz kılan kimselerdir. Kendilerine verdiğimiz rızıktan Allah yolunda harcarlar.

Halbuki onlar, dini sadece Allah`a tahsis ederek, Allah`ı birleyerek, ancak Allah`a ibadet etmekle, namazı kılmakla ve zekatı vermekle emrolunmuşlardır. İşte dosdoğru din budur.

Namazlarla ilgili Hadisler

ibadet-22

İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Müminin şerafeti gece namazındadır. Müminin izzeti ise insanların yüzsuyunu dökmekten sakınmadadır.”

İmam Rıza (a.s) “Allah-u Teala’nın “Onu geceleri uzun uzun tesbih et” ayetindeki teshibten maksat sorulduğunda şöyle buyurmuştur: “Tesbihten maksat gece namazıdır.”

“İşte onlar da abdestten dolayı yüzleri nurlu, el ve ayakları parlak olarak gelecekler. Ben havzın başına onlardan önce varacağım”

Bir ay boyunca Peygamber aleyhisselâm`ın namazına dikkat ettim, sabah namazının sünnetinde Kâfirûn ve İhlâs sûrelerini okurdu.

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem kuşluk namazını dört rek`at kılar, Allah`ın dilediği kadar da artırırdı.

“Abdullah ne iyi adam! Keşke bir de gece namazı kılsa!”

Kocaeli Tesbih Namazı Saatleri yazımızı okuyanlar aşağıdaki namaz/ezan vakitlerine de baktı. Siz de bakmak istemez misiniz?