Moldova Kişinev Namaz Vakitleri

Okuyucularımızın doğru bilgilere en kısa yoldan ulaşabilmesi ve okuyabilmesi amacıyla detaylı çalışmalar oluşturduk.25 10 2014 tarihli Moldova Kişinev Namaz Vakitleri makalesini gözden geçirirken bilgi paylaşılan tavsiyeleri gözden geçirmeyi unutmayın. Tekrar aradığınızda kolayca web sitemize erişebilmek için web sitemizi favorilerinize ekleyin.

Namaz Çeşitleri

Moldova Kişinev Namaz Vakitleri-gorsel-70

Tesbih Namazı: Tesbih namazı tevbenin, istiğfârın en büyüğü ve bütün vücutla yapılanıdır. Resûl-i Ekrem (s.a.v.), amcaları Hz. Abbâs’a (r.a.) hitâben tesbih namazı ile alâkalı şöyle buyurmuşlardır: “Ey amca! Sana on (çeşit günahını silecek) şey(i) haber vererek ikrâm etmiş olayım ki, onu işlediğin vakit günâhının evveli ve âhiri, yenisi ve eskisi, hatâ ile ve kasden yapılanı, küçüğü ve büyüğü, gizlisi ve âşikâr olanı mağfiret edilmiş olsun. Dört rek’at namazı kılarsın… Gücün yeterse bu namazı her gün kıl. Her gün kılamazsan ayda bir kere kıl. Onu da yapamazsan senede bir, onu da yapamazsan ömründe bir kere kıl.”

Dini Terimler

Celse: İki secde arasında bir defa “sübhane rabbiyel azim”diyecek kadar oturmaktır.

Kıyam: Ayakta durmaktır.

Sünnet-i Gayri Müekkede : Peygamber (s.a.v.) Efendimizin ibadet maksadıyla bazen yapmış olduğu şeylerdir. Yatsı ve İkindi Namazlarının sünnetleri gibi.

Namazın Bazı Vacibleri

Secdede alın ile beraber burnu da yere koymak.

Cemaatle kılındığı zaman sabah, cuma, bayram, teravih ve vitir namazlarının her rek’atında, akşam ve yatsı namazlarının ilk iki rek’atında imamın fatiha ve sureyi açıktan, öğle ve ikindi namazlarında ise, gizlice okuması.

Namazı Bozan Bazı Haller

Bir şeye üflemek.

Cemaatle namazda kadınlarla erkeklerin arada bir perde olmadan yanyana bir safta kılması.

Namazla İlgili Bazı Ayetler

Moldova Kişinev Namaz Vakitleri-54

Eğer bir korku hâlindeyseniz, yaya veya binekli olarak giderken kılın, (korkudan) emin olduğunuz zaman da böyle bilmediğiniz şeyleri size öğrettiği şekilde Allah’ı zikredin (namazlarınızı yine her zamanki gibi huşû ile kılın).

Kitaba sarılanlara ve namazı kılmaya devam edenlere gelince, biz o iyilerin ecrini hiçbir zaman yitirmeyiz.

Ailesine ve çevresine namaz kılmayı ve zekat vermeyi emrederdi ve Rabbinin katında hoşnutluğa ermişti.

Allah’ın kitabını okuyan, namazı kılan ve kendilerine verdiğimiz rızıktan gizli ve açık olarak verenler, kesinlikle batma ihtimali olmayan bir ticaret umarlar.

Namazlarla ilgili Hadisler

ibadet-19

İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Gece ibadet için kalkmayı terketme. Şüphesiz kaybeden kimse, gece ibadet için kalkmayı terkeden kimsedir.”

Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Gece namaz için kalkın. Şüphesiz ki bu sizden önceki salihlerin adetidir. Şüphesiz gece ibadet için kalkmak Allah’a yakınlaşma ve günahtan sakınma vesilesidir.”

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Her kim üstüste özrü olmaksızın üç Cuma namazını terkederse münafık olarak yazılır.”

Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Halktan bir grubu çok az Cuma namazı kılar ve Allah’ı gaflet ve nifak üzere zikreder.”

“Canımı gücü ve kudretiyle elinde tutan Allah’a yemin ederek söylüyorum, içimden öyle geçiyor ki, odun toplamayı emredeyim, odun yığılsın. Sonra namazı emredeyim, ezan okunsun. Daha sonra bir adama cemaate imam olmasını emredeyim. En sonunda cemaate gelmeyen adamlara gidip onlar içindeyken evlerini yakayım.”

“Öne doğru gelin ve bana uyun! Sizden sonrakiler de size uysunlar. Bir topluluk devamlı surette gerilerse, Allah onları geri bırakır”

“Her birinizin her bir eklemi için günde bir sadaka vermesi gerekir. İşte bu sebeple her tesbih bir sadaka, her hamd bir sadaka, her tehlîl (lâ ilâhe illallah demek) bir sadaka, her tekbîr bir sadaka, iyiliği tavsiye etmek sadaka, kötülükten sakındırmak sadakadır. Kuşluk vakti kılınan iki rek`at namaz bunların yerini tutar.”

Moldova Kişinev Namaz Vakitleri yazımızı okuyanlar aşağıdaki namaz/ezan vakitlerine de baktı. Siz de bakmak istemez misiniz?