Polonya Varşova Namaz Vakitleri

Ziyaretçilerimizin kapsamlı sayfalara en kısa yoldan erişebilmesi ve yanıt bulabilmesi için detaylı araştırmalar oluşturduk.24 10 2014 tarihli Polonya Varşova Namaz Vakitleri yazımızı okurken önemi vurgulanan tavsiyeleri gözden geçirmeyi atlamayın. Gelecekte ihtiyacınız olduğunda kolayca sayfalarımıza ulaşabilmek için namazvakitleri.uzman.org’u favori listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Namaz Çeşitleri

Polonya Varşova Namaz Vakitleri-gorsel-50

Evvâbin Namazı: Evvâbin namazında yüz hasene (ilâhî ihsan) vardır. Cenâb-ı Hakk bunun yetmişbeşini âhirette, yirmibeşini de dünyada verir. Binâenaleyh evvâbin kılmaya devam edenler mahşer sıkıntısı çekmezler. Evvâbin namazı akşam namazını müteâkip 6 rek’at olarak kılınır.

Dini Terimler

Caiz: Dince yapılması yasak sayılmayan şey demektir.

Kıyam: Ayakta durmaktır.

Tekbir: “Allahu Ekber” demektir.

Namazın Bazı Vacibleri

Secdede alın ile beraber burnu da yere koymak.

Namazda, farz veya vacip olan şeylerden birinin geciktirilerek yapılması yahut vaciplerden birinin unutularak terkedilmesi halinde sehiv secdesi yapmak gerekir. Vacib, bile bile yapılmazsa namazın yeniden kılınması lâzımdır.

Namazı Bozan Bazı Haller

Bir şeye üflemek.

Ayeti mushaf’a bakarak (yüzünden) okumak.

Namazla İlgili Bazı Ayetler

Polonya Varşova Namaz Vakitleri-40

Bir de sabırla, namazla yardım isteyin. Şüphesiz bu, (Allah’a) saygılı olanlardan başkasına ağır gelir.

(Ey Muhammed!) İman eden kullarıma söyle: “Namazı dosdoğru kılsınlar, alış-veriş ve dostluğun olmadığı bir günün gelmesinden önce, kendilerine verdiğimiz rızıktan açık ve gizli (Allah için) harcasınlar.”

“Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazını dosdoğru kılanlardan eyle! Ey Rabbimiz! duamı kabul et!

Hem günah çeken bir kimse, başkasının günahını çekmeyecek; yükü ağır basan, onun yüklenilmesine çağırsa da ondan bir şey yüklenilmeyecek, isterse bir yakını olsun. Fakat sen ancak o kimseleri sakındırısın ki, gaybda Rablerinin korkusunu duyarlar, namazı dürüst kılarlar. Temizlenen de sırf kendisi için temizlenir. Nihayet dönüş Allah’adır.

Namazlarla ilgili Hadisler

ibadet-40

Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Allah İbrahim’i insanlara yemek yedirdiği ve insanların uyuduğu bir zamanda namaz kıldığı için kendine halil (dost) kıldı. ”

İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Gece namazını kılın. Şüphesiz gece namazı peygamberinizin sünnetidir. Sizden önceki salihlerin adetidir. Ve bedenlerinizden dert ve hastalığı uzaklaştırıcıdır.”

İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “İnsan bir günah işler o sebeple gece namazından mahrum olur. Kötü işin insandaki etkisi bıçağın etteki etkisinden daha hızlıdır.”

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Her kim üstüste özrü olmaksızın üç Cuma namazını terkederse münafık olarak yazılır.”

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Bir grup Cuma namazlarına katılmıyor. Bu işten el çeksinler, aksi taktirde kalplerine mühür vurulur ve böylece gafillerden olurlar. ”

“Bir müslüman, farz namazın vakti geldiğinde güzelce abdest alır, huşû içinde ve rükûunu da tam yaparak namazını kılarsa, büyük günah işlemedikçe, bu namaz önceki günahlarına keffâret olur. Bu her zaman böyledir.”

“Canımı gücü ve kudretiyle elinde tutan Allah’a yemin ederek söylüyorum, içimden öyle geçiyor ki, odun toplamayı emredeyim, odun yığılsın. Sonra namazı emredeyim, ezan okunsun. Daha sonra bir adama cemaate imam olmasını emredeyim. En sonunda cemaate gelmeyen adamlara gidip onlar içindeyken evlerini yakayım.”

“Yatsı namazını cemaatle kılan kimse, gece yarısına kadar namaz kılmış gibidir. Sabah namazını cemaatle kılan kimse ise bütün gece namaz kılmış gibidir”.

“İkindi namazının farzından önce dört rek`at namaz kılan kimseye, Allah rahmetini ihsân etsin.”

“Ey İnsanlar! Evinizde namaz kılınız. Zira farz namaz dışındaki namazların en makbûlü, insanın evinde kıldığı namazdır.”

“Tövbe edip Allah’a dönenlerin (evvâbînin) namazı, sıcaktan deve yavrularının ayağı yandığı zamandır.”

“Büyük günahlardan kaçınıldığı sürece, beş vakit namaz ile iki cuma ve iki ramazan, aralarında geçen günahlara keffaret olur.”

“Günlerinizin en faziletlisi cuma günüdür. Bu sebeple o gün bana çokca salâtü selâm getiriniz; zira sizin salâtü selâmlarınız bana sunulur.”

Polonya Varşova Namaz Vakitleri yazımızı okuyanlar aşağıdaki namaz/ezan vakitlerine de baktı. Siz de bakmak istemez misiniz?