Tekirdağ Sabah Namazı Vakitleri

Sitemizi takip edenlerin geniş kapsamlı konulara pratik yoldan ulaşabilmesi ve faydalanabilmesi amacıyla kapsamlı araştırmalar oluşturduk.23 10 2014 tarihli Tekirdağ Sabah Namazı Vakitleri yazımızı okurken altı çizilen uyarıları incelemeyi unutmayın. Gelecekte aradığınızda rahatlıkla sitemize erişebilmek için sitemizi favorilerinize ekleyin.

Namaz Çeşitleri

Tekirdağ Sabah Namazı Vakitleri-gorsel-05

Cenaze Namazı: Cenaze namazı dört tekbir ve kıyâmla edâ edilir. Bu namazda secde ve rükû yoktur. İmam, ölünün göğsü hizasında durur. Cemâat da arkasında saf tutar. Cemâata ölünün erkek veya kadın olduğu duyurulur, ona göre niyet edilir. Yâni “Allâh için namaza, meyyit için duâya, er kişi (veya hâtun kişi) niyetine uydum hâzır olan imâma” diye kalben niyet edip imamın arkasından tekbir alınır. İlk tekbiri alırken eller kulak hizâsına kadar kaldırılıp göbek altında bağlanır, Sübhâneke, “ve celle senâüke” ile okunur.

Dini Terimler

Farz-ı kifaye: Yükümlülerden bazılarının yapması ile diğerlerinden düşen ibadetlerdir. Cenaze namazı gibi.

Kaveme: Rukû halinden doğrulup ta bir defa “Sübhana rabbiyel azim” diyecek kadar ayakta durmaktır.

Sünnet-i Müekkede (müekket, kuvvetli sünnet): Peygamber (s.a.v.) Efendimizin devam edipte pek az yapmadıkları ibadetlerdir. Sabah, Öğle ve Akşam Namazlarının sünnetleri.

Namazın Bazı Vacibleri

Namaza “Allahu Ekber”sözü ile başlamak.

Vitir namazında kunut tekbiri almak ve kunut dualarını okumak.

Namazı Bozan Bazı Haller

Öksürüğü yok iken öksürmeye çalışmak. (Elde olmayarak normal gelen öksürük namazı bozmaz.)

Sabah namazını kılarken güneşin doğması.

Namazla İlgili Bazı Ayetler

Tekirdağ Sabah Namazı Vakitleri-09

Bir de sabırla, namazla yardım isteyin. Şüphesiz bu, (Allah`a) saygılı olanlardan başkasına ağır gelir.

Biz Musa ile kardeşine şöyle vahyettik: “Kavminiz için Mısır`da birtakım evler hazırlayın ve evlerinizi kıbleye karşı yapın ve namazı kılın ve müminlere müjde verin.”

Ki o (müminler) namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler ve ahirete de kesin olarak iman ederler.

Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrıldığı(nız) zaman, Allah`ı anmaya koşun, alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır. 10- Namaz kılındıktan sonra yeryüzüne dağılın ve Allah`ın lütfundan (nasibinizi) arayın. Allah`ı çok anın ki kurtuluşa eresiniz.

Namazlarla ilgili Hadisler

ibadet-03

Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Cebrail sürekli olarak bana gece ibadet için kalkmayı tavsiye etti: Ümmetimin iyilerinin gecenin çok az bir kısmı dışında asla uyumayacağını zannettim.”

“Bu vakit, gök kapılarının açıldığı bir zamandır. O saatte iyi bir amelimin Allah`ın huzuruna çıkmasını isterim.”

“İkindi namazının farzından önce dört rek`at namaz kılan kimseye, Allah rahmetini ihsân etsin.”

“Üzerine güneş doğan en hayırlı gün cuma günüdür. Âdem o gün yaratıldı, o gün cennete konuldu ve yine o gün cennetten çıkarıldı.”

Tekirdağ Sabah Namazı Vakitleri yazımızı okuyanlar aşağıdaki namaz/ezan vakitlerine de baktı. Siz de bakmak istemez misiniz?